W sprawach nagłych
napisz lub zadzwoń

kontakt@anuluj-dlug.pl
+48 606 155 515

Edytuj treść
Prawnicy Warszawscy

Prawnicy Warszawscy to doświadczenie, profesjonalizm, nowoczesność i dostępność.

Dłużnik u komornika ma niewiele praw

W polskim postępowaniu egzekucyjnym, czyli tym przed komornikiem, dłużnik ma niewiele praw, ale jednak kilka ma. I warto to wiedzieć. Warto wiedzieć, co można zrobić, a na co uważać.
Przede wszystkim dłużnik może zaskarżyć każdą czynność komornika. Niech jednak się nie spodziewa, że zaskarżenie czynności wstrzyma postępowanie. Nie.
Ale może dać pożądany efekt. Na przykład wszystko, co zawsze można zaskarżyć, zawsze można zaskarżyć koszty komornicze. Komornik powinien bardzo pieczołowicie wykazać, dlaczego takie, a nie inne koszty mu się należą.
Dłużnik ma prawo uczestniczyć w licytacji, ale uwaga, nie ma możliwości uczestniczyć w licytacji elektronicznej. Dłużnik ma prawo zaskarżyć postanowienie o przybiciu, czyli kto wygrał licytację i dotyczące przebiegu licytacji, i postanowienie o przesądzeniu, czyli o tym, że nieruchomość w wyniku licytacji i zapłaty ceny zmieniła zmienia właściciela. Dłużnik ma prawo zaskarżyć operat szacunkowy, czyli oszacowanie nieruchomości i jej wycenę.
Dłużnik przede wszystkim ma też prawo składać wnioski do sądu o na przykład zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Taki wniosek się składa w przypadku powództwa przeciw egzekucyjnego. Kiedy takie powództwo przeciw egzekucyjne będzie skuteczne? A no na przykład, jak z naruszeniem prawa nadano innemu podmiotowi niż ten, który jest na wyroku czy nakazie zapłaty klauzulę wykonalności.
Albo w przypadku, to jest nowość, ostatnio stwierdzona przez kilka ważnych sądów polskich i sumy, kiedy nakaz zapłaty był wydany przez e-sąd, czyli przez sąd rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie. Do tego dłużnik ma prawo i tutaj może oczekiwać, że zawieszenie egzekucji nastąpi. Może złożyć powództwo o unieważnienie umowy, z której wynika egzekucja i z której nastąpi wyrok.

Dłużnik ma wiele praw. One są ograniczone, ale trzeba je znać. I chodzi o to, żeby ich nie przegapiać, ale też, żeby nie liczyć na wiele i na kwiatki nie wiadomo gdzie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest